Projekt Fjorgyn säljes

Myydään Lisätty: 2026-05-26 22:09 · Päivitetty: 2026-05-26 22:17


Kunto: Hyvä kunto Vain nouto

Kuvaus

P.g.a. sjukdom, stigande ålder och kommande flytt till mindre boende så har jag beslutat att sälja mitt skötebarn Projekt Fjorgyn.

Detta har av olika vana ”Audiofiler” jämförts med stora Wilson, Focal m.fl. och ansetts vara bättre på de flesta parametrar.

I projektet ingår högtalare drivna av aktivt balanserat delningsfilter med rumskorrigering (Xcilica XP-8080), 4-kanaligt Hypex slutsteg (4x250W) för drivning av mellan och diskant, samt ett mycket kraftigt 2-kanals slutsteg Yamaha T5n för drivning av basarna (2x2500W). Allt är aktivt balanserat.
Detta är monterat i ett rack med hjul och försedd med en tystgående stor termostatstyrd fläkt.

Högtalare bestående av:
3D-printat sandfyllt diskanthorn med driver Beyma CP755-Ti.
Högbas/mellanregister2x10”AE TD10S+Apollo ”https://aespeakers.com/shop/td/td10m/” Länken pekar på TD10M men mina är S=Specialbyggda.
Lågbas 2x18” EighteenSound 18LW2500 även kallade ”The BEAST” ”https://www.eighteensound.it/en/products/lf-driver/archive/18LW2500”

Högtalarna är designade, byggda och ombyggda i omgångar av mig med högkvalitativa element. Dessa väger 200kg stycket.
Kablar för ihopkoppling av allt ingår.
Tillsätt ett högkvalitativt balanserat försteg eller, om balansering saknas, så kan en ”obalanserad till balanserad” modul ingå.

Seriöst intresserade är välkomna för en lyssning/utvärdering samt genomgång av Xilicans programvara. Ev. kan mätmikrofon, UMIK 1, och laptop med mjukvara ingå mot tillägg.

Se vidare på länken (HiFi Forum) mitten på sidan och framåt.

Pris: 125 000:-

http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93807&whichpage=36



Projekt Fjorgyn säljes
125 000 kr (SEK)
Ilmoitustyyppi Myydään
Lisätty 2026-05-26
Päivitetty 2026-05-26