Harmony Design RIAA Steg MM balancerat

Til salg Indlagt: 2026-04-27 21:12


Stand: Meget god stand Kan sendes

Beskrivelse

Harmony Design med Stribecks finaste nätdel i stora lådan. Kortet som ligger i för MM är hans senaste version.

Observera att balancerad MM ingång inte fungerar för alla MM pickupper, då en del är jordade mot en av minus kanalen (bla ortofon 2M serien). Direktdrivna spelare kan också ge störningar genompickuppen. I alla fall från en Technics SL1200G. Det krävs lite justeringar avseende jordning och kablar samt att det inte finns något i närheten som stör samt val av utrustning för att få det att fungera för MM. Annars så funkar det utmärkt till att koppla till en step up phono för en MC pickup. Eller så kan man byta kortet till en MC förstärknig hos Stribeck.

Det här är inget för en nybörjare att leka med (-:.

Säljer den då jag har gått över till en annan lösning för MC pickupp. Den finns kvar så länge som annonsen finns kvar.

Här är info från Stribeck när jag köpte de från honom 2022:

Riaa 16000 kr.

Svart låda, samma låda/chassie/nätdel som huserar Ear 903. Samma nätdel som i Pre 906. Lådans bredd är 315 mm + träsidor, totalt 235 mm.

Svart front med graverad text. Sidor av körsbär. (Körsbär är det trädslag som åldras bäst. De flesta andra trädslag blir lite bleka med tiden, men körsbär mörknar och åldras utan att blekna och med behag.)

Natureloxerad baksida med graverad och färgfylld text. Det går att få svart baksida, men jag tycker att det är lite snyggare med ljus, lättare att läsa, men egentligen en ren smaksak. Meddela mig om du vill du ha svart istället.

Likspänningsblockerande nätfilter på ingången. Skärmad trafo, både med koppar runt själva trafon och en esd skärm inuti. Trafon är ingjuten i epoxi i en rostfri plåtburk. Dess kärna är selekterad, det här är en av de tystaste trafos som går att uppbringa.

Nätdel med den finare sortens motstånd på kritiska ställen och riktigt fina elyter med ovanligt lång livslängd.

Riaa-kort med balanserad ingång. Förstärkning justeras genom att man stoppar in olika motstånd. Jag skickar med några olika värden som jag tror passar, behövs det fler senare så ordnar jag det utan extra kostnad.
Den balanserade ingången är ett diffsteg med exakt samma impedans på plus och minusingångarna, den här typen av förstärkare kallas "instrumentförstärkare". Man måste ha ett sådant ingångssteg när man lastar en MM.
Jag löder in lämplig kapacitans som baseras på den kapacitans som pickupen skall lastas med minus sladdens kapacitans.

Utgången är en impedansmatchad länk som gör att mottagande förstärkare "ser" en korrekt referens till signalen via samma impedans som signalen har.

Riaa-kortet består av tre sektioner, vilket märkligt nog är lite ovanligt: Förstärkande ingångssteg, riaakorrigering och rumblefilter. Rumblefiltret har -3 db vid 28 hz (om jag inte helt missminner mig, det var länge sedan som jag trixade med det där) och dödar på så vis systemresonansen i grammofonen på ett effektivt sätt. Konkret betyder det att man inte behöver en grammofon som väger att halvt ton.

Vanligtvis så hoppar man över Rumblefiltret och använder ett enda förstärkarsteg och skrämmer upp förstärkningen på detta enda steg rejält. Bifogar en test av V9T där man i sedvanlig tysk anda visar mätningar på testobjekten. Själva riaa och rublefiltret i V9T är identiska med dagens riaa-kort. Skillnaden mellan riaa-kortet i den gamla V9T och mitt nya riaa är att det nya har ett helt annat upplägg, bättre design, bättre system, bättre halvledare och ett fyrlagerskort.

XLR ingång. Gör även hål för rcaingångskontakter om man någon gång skulle vilja ha rca in. Förstås en plåt på insidan så att det inte blir hål in i apparaten där hålen är.
XLR och rca ut.



Harmony Design RIAA Steg MM balancerat
10 000 kr (SEK)
Annoncetype Til salg
Indlagt 2026-04-27